Mississippi Association of Coaches

Committees

2015-2016 MAC COMMITTEES
     
President Andy Richey is an Ex-Officio Member of All Committees
* Denotes Ex-Officio Members  
     
ATHLETIC DIRECTORS    
Shane Sanderson New Albany Chairman
Bryan Caldwell Gulfport  
Kevin Pullen Kosciusko  
Larry Gann Vardaman  
     
BASEBALL    
Johnny Bolen Saltillo Chairman
Chad Williams Amory *
Eddie Lofton Clinton *
Larry Knight Sumrall *
Jerry Boatner West Lauderdale *
     
BASKETBALL    
Gina Skelton Quitman Chairman
Danielle Haney Quitman Co-Chair
Darren Coffey Calhoun City *
Paul Hayden DeSoto Central  
Rickey O'Quinn Franklin Co.  
Donny Fuller Gulfport *
Owen Miller Gulfport *
Ernie Watson  Hattiesburg *
Richard Horton Humphreys County  
Tony Woody Moss Point  
Shay Jackson NW Rankin *
Drew Tyler Oxford *
Roderick Davidson Ridgeland  
Bryan Smith Salem  
Herman Sanders Wingfield  
     
BOWLING    
Edgar Sorto Pontotoc * Chairman
Charlie Melton Clinton *
Joey Blount Neshoba Central *
Paul Watkins North Pike *
Barbara White West Union  *
     
FOOTBALL    
Tommy Clopton Brookhaven  Chairman
Daryl Jones Canton *
Randal Montgomery Columbus  
Brad Gray Ethel  
Richard Russo Independence  
Todd Breland Laurel  
Brian Ford Lumberton  
Brad Peterson Madison Central *
Kenny Robinson Mize *
Toby Collums NW Rankin *
Ryan Ross Ocean Springs *
Derrick Hooker South Delta  
Brad Breland Union  
Brad Embry Water Valley *
Junior Graham   *
     
GOLF    
Allen Lunceford Clinton * Chairman
Mike Chambless   *
     
POWERLIFTING    
Perry Liles Calhoun City  *  Chairman
Jeff Hollingsworth Charleston *
Scott Duley East Union *
Stanley Spell Jim Hill *
Tyrone Varnado South Pike *
     
SOCCER    
Randy West Brandon * Chairman
Tyler Wade Clinton *
Melinda Scruggs Lafayette Co.  
Matt Reid NE Jones *
Jonathan Branch Oxford *
Matthew Woods Ridgeland *
     
SOFTBALL    
Justin Chaney Newton County * Chairman
Jason Cobb Amory *
Mike Chambless   *
Bruce Thornton George County *
Ryan Hodge Gulfport *
Jimmy Parker Harrison Central  *
Trae Embry Neshoba Central *
Austin McNair Philadelphia *
Jeremy Duke Smithville *
Shane Staten Southaven *
     
SWIMMING    
Joan Collins Biloxi * Chairman
Ray Lossett Picayune *
     
TENNIS    
Scott Huskey Brandon Chairman
David Duke Clinton *
Lynn Wood Corinth *
Pam Champion East Webster *
Burrell Leach McLaurin  
Chad Bond Newton County *
Louis Nash Oxford *
Lynn Anderson Poplarville *
Randy Mitchell Resurrection Catholic *
Freddie Wegner Stone County *
     
TRACK & CROSS COUNTRY    
Karen Green Marshall Co. Schools * Chairman
Kenneth Kable Greenville  
Chris Courtney Pelahatchie  
     
VOLLEYBALL    
Allison Burchyett Southaven * Co-Chairman
Mike Meyers Our Lady Academy Co-Chairman
Rick Rechtien Hancock *
Laurel Love Starkville *