MAC Coaches of the Year for 2014-2015

Athletic Director:  Richard Smithhart, Pearl

Baseball:  Trave Hopkins, Kossuth

Basketball - Girls:  Alphaka Moore, Natchez

                             Janna Thompson, Horn Lake

Basketball- Boys:  Anthony Carlyle, Velma Jackson

                             David Sanders, Callaway

Bowling- Girls:  Joey Blount, Neshoba Central

Bowling- Boys:  Wayne Dye, New Albany

Cross Country- Girls:  George Kersh, Pearl

Cross Country- Boys:  D.P. Daigle, St. Stanislaus

Football:  Todd Breland, Laurel

Golf- Girls:  Matt Williams, Warren Central

Golf- Boys:  Gregg Perry, Germantown

Powerlifting- Girls:  Angie Owen, Bruce

Powerlifting- Boys:  Brian Kelly, Kossuth

Soccer- Girls:  Melinda Scruggs, Lafayette

Soccer- Boys:  Mike Thomas, Southeast Lauderdale

Softball- Fast Pitch:  Lee Berryhill, East Webster

Softball- Slow Pitch:  Justin Chaney, Newton County

Swimming:  Lauri Collins, St. Joseph (Madison)

Tennis:  Pam Champion, East Webster

Track- Girls:  Heath Dudley, J.Z. George

Track- Boys:  Jeffery Gibson, McComb

Volleyball: Our Lady Academy

 

MAC Community College Coaches of the Year for 2014-2015

Men's Basketball:  Jason Flanigan, Holmes

Women's Basketball:   Gwyn Young, Copiah-Lincoln

Baseball:  Sam Temple, Hinds

Football:   Glenn Davis, Copiah-Lincoln

                Buddy Stephens, East MS

Softball:  Kenneth Long, Gulf Coast

Women's Tennis:  Mark Easley, Jones County


MAC Coaches of the Year for 2013-2014

Athletic Director:  Shane Sanderson, New Albany

Baseball:  Lee Boyd, New Hope

Basketball - Girls:  Linda Allen, JFK Memorial

Basketball- Boys:  Hilton Harrell, McComb

Bowling- Girls:  Barbara White, West Union

Bowling- Boys:  Brian Browning, East Union

Cross Country- Girls:  Byron Sparks, New Site

Cross Country- Boys:  Michael Seger, Hickory Flat

Football:  Lance Mancuso, Bassfield

Golf- Girls:  Joe Ray, St. Andrew's

Golf- Boys:  Steve Herring, Oxford

Powerlifting- Girls:  Casey Meeks, Velma Jackson

Powerlifting- Boys:  Chad Norton, Bogue Chitto

Soccer- Girls:  Craig Winship, West Jones

Soccer- Boys:  Cecil Hinds, Madison Central

Softball- Fast Pitch:  Trae Embry, Neshoba Central

Softball- Slow Pitch:  Aaron Terrell, Choctaw Central

Swimming:  Ray Lossett, Picayune

Tennis:  Emillia Viljoen, St. Andrew's

Track- Girls:  Johnathan Perkins, Clinton

Track- Boys:  Michael Fields, Hinds AHS

Volleyball: Mike Meyers, Our Lady Academy

 

MAC Community College Coaches of the Year for 2013-2014

Men's Basketball:  Grant Pate, Itawamba

Women's Basketball:   Sandra Sumrall, Jones County

                                    Jocelyn McGilberry, Meridian

Baseball:  Christian Ostrander, Jones County

Football:  Buddy Stephens, East MS

              Ray Perkins, Jones County

Golf:  Ronny Key, Meridian

Men's Soccer:  Paul Martin, Pearl River

Women's Soccer:  Delores Deasley, Jones County

Softball:  Chris Robinson, Jones County

Men's Tennis:  Paul Johnson, Itawamba

Women's Tennis:  Gary Bourgeois, Gulf Coast


MAC Coaches of the Year for 2012-2013

Athletic Director:  Greg Freeman, Pascagoula

Baseball:  Josh Dowdy, Bruce

Basketball - Girls:  Jason Thompson, H.W. Byers

Basketball- Boys:  Gerald Glass, Amanda Elzy

Bowling- Girls:  Susan Dudley, Tupelo

Bowling- Boys:  Christian Jones, East Webster

Cross Country- Girls:  Tim Sayers, Ocean Springs

Cross Country- Boys:  Hugh Long, French Camp

Football:  Jamie Mitchell, Starkville

Golf- Girls:  Doug Stuart, St. Patrick Catholic

Golf- Boys:  Todd Beach, Madison Central

Powerlifting- Girls:  Calvin Hampton, Meridian

Powerlifting- Boys:  Scott Duley, East Union

Soccer- Girls:  Patrick Hayes, Ocean Springs

Soccer- Boys:  Jamie Perkins, Oxford

Softball- Fast Pitch:  Eric Neel, Wayne County

Softball- Slow Pitch:  Janna LaBarreare, Corinth

Swimming:  Brian Ware, Madison Central

Tennis:  Warner Creekmore, New Albany

Track- Girls:  George Kersh, Pearl

Track- Boys:  O'Keefe Henderson, Canton

Volleyball:  Christina Stevens Morgan, Lake Cormorant

 

MAC Community College Coaches of the Year for 2013-2014

Men's Basketball:  Richard Mathis, Pearl River

Women's Basketball:   Gwyn Young, Copiah- Lincoln

Baseball:  Neal Holliman, East Central

Football:  Jeff Koontz, Holmes

              Steve Campbell, Gulf Coast

Golf:  Ronny Ross, Copiah-Lincoln

Men's Soccer:  Paul Martin, Pearl River

Women's Soccer:  Jack Byrd, Pearl River

Softball:  Chris Robinson, Jones County

Men's Tennis:  Gary Bourgeois, Gulf Coast

Women's Tennis:  Holli Pepper, Copiah-Lincoln.


MAC Coaches of the Year for 2011-2012

Athletic Director: Jeff Nelson, Lafayette County

Baseball: Larry Watkins, Petal

Basketball - Girls: Shayne Linzy, Oxford

Basketball- Boys: Wayne Brent, Callaway

Bowling- Girls:  Susan Dudley, Tupelo

Bowling- Boys:  Christian Jones, East Webster

Cross Country- Girls:  Nathan McLellen, East Union

Cross Country- Boys:  Scott Kendricks, Oxford

Football:  Dodd Lee, Picayune

Golf- Girls:  Brinson Wall, North Pike

Golf- Boys:  Michael Gray, Baldwyn

Powerlifting- Girls:  Jeff Hollingsworth, Charleston

Powerlifting- Boys:  Tyrone Varnado, South Pike  

Soccer- Girls:  Celeste Bramlett, Brandon

Soccer- Boys:  Brian Bennett, Starkville

Softball- Fast Pitch:  Justin Chaney, Newton County

Softball- Slow Pitch:  Josh Perkins, Enterprise (5)

Tennis:  Lynn Ogden, St. Joseph Madison

Track- Girls: Jeff Hollingsworth, Charleston

Track- Boys: Willie Thomas, West Bolivar

Volleyball:  Robbie Veazey, Lewisburg


MAC Coaches of the Year for 2010-2011

Athletic Director: Woody Barnett, Pearl

Baseball: Mark Ross, Long Beach

Basketball - Girls: Jonas James, Lanier

Basketball- Boys: Jay Ladner, St. Stanislaus

Bowling:  Susan Dudley, Tupelo

Cross Country- Girls:  Ben Mikell, Lafayette

Cross Country- Boys:  Geary Howell, Clinton

Football:  Lance Pogue, South Panola

Golf- Girls:  Joe Ray, St. Andrew's

Golf- Boys:  Mark Enis, Tupelo

Powerlifting- Girls:  Jeff Hollingsworth, Charleston

Powerlifting- Boys:  Tyrone Varnado, South Pike

Soccer- Girls:  Marty Pettit, Pontotoc

Soccer- Boys:  Gray Massey, Florence

Softball- Fast Pitch:  Shane Montgomery, North Pontotoc

Softball- Slow Pitch:  Tabitha Beard, New Hope

Tennis:  Kathy Gendron, Ocean Springs

Track- Girls:  Mike Bain, Pontotoc

Track- Boys: Wood Barnett, Pearl

Volleyball:  David Irwin, Hancock


MAC Coaches of the Year for 2009-2010

Athletic Director: Steve Hampton, Quitman

Baseball: Larry Knight, Sumrall

Basketball - Girls: Crandal Porter, Newton

Basketball- Boys: Norris Ashley, Ingomar

Bowling:  Cindy Tomlin, Itawamba AHS

Cross Country- Girls:  Harry Hull, Our Lady Academy

Cross Country- Boys:  Nathan McLellen, East Union

Football:  Walter Denton, Tylertown

Golf- Girls:  Doug Stuart, St. Patrick

Golf- Boys:  Jim Taylor, St. Aloysius

Powerlifting- Girls:  Stanley Spell, McClain

Powerlifting- Boys:  Dennis Robbins, Lafayette County 

Soccer- Girls:  Matthew Woods, Madison Central

Soccer- Boys:  Randy West, Brandon

Softball- Fast Pitch:  Mike Armstrong, Northwest Rankin

Softball- Slow Pitch:  Jonathan Ray, Poplarville

Tennis:  Paul Buckley, St. Andrew's

Track- Girls:  Mark Lang, McComb

Track- Boys: Johnathan Perkins, Raymond

Volleyball:  Christina Stevens, Lake Cormorant


MAC Coaches of the Year for 2008-2009

Athletic Director: Danny Porter, Tupelo

Baseball: Jesse Kanode, Ocean Springs

Basketball - Girls: Shay Jackson, Raymond

Basketball- Boys: Wert Spiva, Coldwater

Bowling:  Edgar Sorto, Pontotoc

Cross Country- Girls:  Heath Dudley, George County

Cross Country- Boys:  Jamey Wright, West Union

Football:  M.C. Miller, Noxubee County

Golf:  Josh McIntyre, Center Hill

Powerlifting:  Bobby Stewart, Pisgah

Soccer- Girls:  Aaron Avila, West Jones

Soccer- Boys:  Andy Kivlan, Pearl

Softball- Fast Pitch:  David Price, Cleveland

Softball- Slow Pitch:  Jeremy Duke, Smithville

Tennis:  Louis Nash, Oxford

Track- Girls:  Ryan Summers, Corinth

Track- Boys: Cleveland Hudson, Starkville

Volleyball:  Allison Burchyett, Southaven


MAC Coaches of the Year for 2007-2008

Athletic Director: Jerry Alexander, Moss Point

Baseball: Joe Sam Owen, St. Patrick

Basketball - Girls: Joe Miller, Southeast Lauderdale

Basketball- Boys: Robert Byrd, New Hope

Cross Country- Girls:  Mike Bain, Pontotoc

Cross Country- Boys:  Bobby Purvis, Kossuth

Football: Al Jones, George County

Golf:  Howard McNeill, Gulfport

Powerlifting:  Mike Hendershot, Scott Central

Soccer- Girls:  Josh Avenmarg, Ridgeland

Soccer- Boys:  Andy Kivlan, Pearl

Softball- Fast Pitch:  Justin Chaney, Newton County

Softball- Slow Pitch: Allen Lunceford, Clinton

Tennis:  Niki Peel, Tupelo

Track- Girls:  Billy Lamb, Madison Central

Track- Boys: Heath Dudley, J.Z. George

Volleyball:  Mike Meyers, Our Lady Academy


MAC Coaches of the Year for 2006-2007

Athletic Director: Ted Milton, McComb

Baseball: Wyatt Tullos, Newton County

Basketball - Girls: Charles Williams, Gentry

Basketball- Boys: Herman Bush, East Oktibbeha

Cross Country- Girls:  Nathan Hall, Tupelo

Cross Country- Boys:  Timothy McDaniel, Mercy Cross

Football: Leslie Peters, East Marion

Golf:  Clifford Holloway, Northeast Lauderdale

Powerlifting:  Cliff Johnston, Horn Lake

Soccer- Girls:  Clay Smith, Oak Grove

Soccer- Boys:  Mark Enis, Tupelo

Softball- Fast Pitch:  Tommy Holland, Neshoba Central

Softball- Slow Pitch: Michael Gable, Tupelo

Tennis:  Cloyce Hinton, Cathedral

Track- Girls:  Angela Reynolds, Pisgah

Track- Boys: Jackie Simpson, Mt. Olive


MAC Coaches of the Year for 2005-2006

Athletic Director: Don Hinton, Ocean Springs

Baseball: Brian Harvey, Oxford

Basketball - Girls: Gina Skelton, Wayne County

Basketball- Boys: Archie Carlyle, Yazoo County

Cross Country- Girls:  Ken Williams, Corinth

Cross Country- Boys:  Charles Covington, Saltillo

Football: Phil Oakley, Senatobia

Golf:  Rodney Putt, Kosciusko

Powerlifting:  John Perry, Kosciusko

Soccer- Girls:  Randy West, Brandon

Soccer- Boys:  Eric Johnson, St. Andrew's

Softball- Fast Pitch:  Trae Embry, Eupora

Softball- Slow Pitch: Justin Chaney, Newton County

Tennis:  Glen White & Angela Hughes, Northwest Rankin

Track- Girls:  Mike Bain, Pontotoc

Track- Boys: Michael Fields, Hinds AHS


MAC Coaches of the Year for 2004-2005

Athletic Director: Pete Lucovich, Carthage

Baseball: Tony Farlow, Purvis

Basketball - Girls: ricky Stone, Harrison Central

Basketball- Boys: Thomas Billups, Lanier

Cross Country- Girls:  Woody Barnett, Pearl

Cross Country- Boys:  Chris Greer, Myrtle

Football:  Ricky Woods, South Panola

Golf:  Darwin Nelson, George County

Powerlifting:  Ted Taylor, Madison Central

Soccer- Girls:  Mike Curley, Madison Central

Soccer- Boys:  Jeff Long, Clinton

Softball- Fast Pitch:  Tracy Box, East Central

Softball- Slow Pitch: Chris Kidd, Ingomar

Tennis:  Angela Hendrix, St. Joseph Greenville

Track- Girls:  Larry Wesley, Natchez

Track- Boys: Osborne Holmes, Tylertown


MAC Coaches of the Year for 2003-2004

Athletic Director: Leslie Peters, East Marion

Baseball:  Scott Bray, Greene County

Basketball - Girls: Walter Wilson, Choctaw Central

Basketball- Boys: Luther Riley, Provine

Cross Country- Girls:  David Bakley, Tupelo

Cross Country- Boys:  John Applegate, St. Andrew's

Football: Marcus Boyles, Wayne County

Golf:  Brent Cofield, Madison Central

Powerlifting:  Robert Webb, Wilkinson County

Soccer- Girls:  Josh Avenmarg, Ridgeland

Soccer- Boys: Danny Porter, Tupelo

Softball- Fast Pitch:  Rick Roberson, Clarkdale

Softball- Slow Pitch: Mike Montgomery, Grenada

Tennis:  Judy Brown, New Albany

Track- Girls:  Chris Greer, Myrtle

Track- Boys: Shannon White, Taylorsville


MAC Coaches of the Year for 2002-2003

Athletic Director: Dwight McComb, Columbus

Baseball: Kent Kirkland, Picayune

Basketball - Girls: Debbie Triplett, Bay

Basketball- Boys: Dellie Robinson, Vicksburg

Cross Country- Girls:  Charles Covington, Saltillo

Cross Country- Boys:  Mike Bain, Pontotoc

Football:  Bruce Merchant, Collins

Golf:  Kenneth Beesley, Jr., Cathedral

Powerlifting:  Erik Stensaas, Pearl

Soccer- Girls:  Mark Enis, Tupelo

Soccer- Boys:  Andy Kivlan, St. Stanislaus

Softball- Fast Pitch:  Mack Fanning, Newton County

Softball- Slow Pitch: Cary Shepherd, New Hope

Tennis:  Lynn Wood, Corinth

Track- Girls:  Wert Spiva, Coldwater

Track- Boys: Scott Kendricks, Oxford


MAC Coaches of the Year for 2001-2002

Athletic Director: Lynn Moore, Itawamba AHS

Baseball: Sam Temple, Warren Central

Basketball - Girls: Anna Jackson, Murrah

Basketball- Boys: Bryan Caldwell, Gulfport  

Cross Country- Girls:  Butch Ard, Temple

Cross Country- Boys:  Donald Roesch, St. Aloysius

Football:  Jesse Murphree, Clarksdale

Golf:  David Burkhead, Senatobia

Powerlifting:  Edward Walker, West Point

Soccer- Girls:  Christi Elias, Our Lady Academy

Soccer- Boys:  Randy West, Brandon

Softball- Fast Pitch:  Roger Duke, Amory

Softball- Slow Pitch: Brenda Lewis, Moss Point

Tennis:  Angela Hendrix, St. Joseph Greenville

Track- Girls:  Charlie Floyd, Amite County

Track- Boys:  John McInnis, Brandon


MAC Coaches of the Year for 2000-2001

Athletic Director: Lee Bramlett, McComb

Baseball:  Ed Rich, Southaven

Basketball - Girls:  Nanci Gray, Tupelo

Basketball- Boys: Drew Tyler, Oxford    

Cross Country- Girls:  Prince Jones, Gulfport

Cross Country- Boys:  Woody Barnett, Pearl

Football:  Jim Drewry, Booneville

Golf:  Howard McNeill, Gulfport

Powerlifting:  John Perry, Wayne County

Soccer- Girls:  Karl Friedrich, Harrison Central

Soccer- Boys:  Danny Porter, Tupelo

Softball- Fast Pitch:  Morris Hunter, Southaven

Softball- Slow Pitch: Scott Hill, Philadelphia

Tennis:  Gwen Garrett, Oxford

Track- Girls:  Karen Green, Potts Camp

Track- Boys:  Hugh Long, French Camp

Volleyball:  Valerie Cagle, Southaven


MAC Coaches of the Year for 1999-2000

Athletic Director: James Denson, Rolling Fork

Baseball:  Mack Fanning, Newton County

Basketball - Girls:  Renee Ladner, St. John

Basketball- Boys: James Crain, Mendenhall          

Cross Country- Girls:  Scott Kendricks, Oxford

Cross Country- Boys: Jake Ammon, Meridian

Football:  Jack French, Forest

Golf:  Tommy Snell, St. John

Powerlifting:  Jim Nowell, Madison Central

Soccer- Girls:  Clay Smith, Oak Grove

Soccer- Boys:  Chris Gardner, Northwest Rankin

Softball- Fast Pitch:  Susan Frazier, New Albany

Softball- Slow Pitch: Rex Berryman, Mooreville

Tennis:  Lynn Ogden, Cathedral

Track- Girls:  Henry Woods, Natchez

Track- Boys:  James Battle, Hinds AHS

Volleyball:  Rhonda McKinney, Horn Lake


MAC Coaches of the Year for 1998-1999

Athletic Director: Hal Lusk, Jackson Public

Baseball:  Johnny Monroe, Franklin County

Basketball - Girls:  Glendolyn Crowell, Durant

Basketball- Boys: Jerry Stephenson, T.L. Weston           

Cross Country- Girls:  Andy Till, St. Andrew's

Cross Country- Boys: Charles Gadd, Oxford

Football:  Ed Standley, South Panola

Golf:  Bubba Booth, St. Aloysius

Powerlifting:  Kenneth Nowicki, Pontotoc

Soccer- Girls:  Kevin Manton, Vicksburg

Soccer- Boys:  Lucy Young, Warren Central

Softball- Slow Pitch: Karen Arnold, Petal

Tennis:  Gwen White, Northwest Rankin

Track- Girls:  Eddie Culley, West Tallahatchie

Track- Boys:  Butch Ard, Tupelo

Volleyball:  Taylor McNeil Mott, Oxford


MAC Coaches of the Year for 1997-1998

Athletic Director:  Mike Justice, Madison Central

Baseball:  Larry Knight, Hattiesburg

Basketball - Girls:  Jeff Nelson, Oxford

Basketball- Boys:Peter Georgian, Stone County         

Cross Country- Girls:  Karen Green, Potts Camp

Cross Country- Boys:  Hugh Long, French Camp

Football:  Jerry Alexander, Moss Point

Golf: Howard McNeill, Gulfport

Powerlifting:  Edward Sorto, Quitman

Soccer- Girls:  Kathleen Busbee, Ocean Springs

Soccer- Boys: Danny Porter, Tupelo

Softball- Slow Pitch: Jerry Boatner, West Lauderdale

Tennis:  Amy Long, Tupelo

Track- Girls:  Melanie Black, George County

Track- Boys:  James Hood, D'Iberville

Volleyball:  Deborah Hughes, St. Martin


MAC Coaches of the Year for 1996-1997

Athletic Director:  Roy Garcia, Cathedral

Baseball:  Lewis Earnest, Hamilton

Basketball - Girls:  Bill Russell, Senatobia

Basketball- Boys: Lewis Love, Canton          

Cross Country- Girls:  Butch Ard, St. Andrew's

Cross Country- Boys:  Bill Reeves, Starkville

Football:  Joe Gant, Weird

Golf:  Rudy McGehee, Terry

Powerlifting:  Perry Liles, Madison Central

Soccer- Girls:  Tonny Ratliff, Clinton

Soccer- Boys:  Stanley Shows, Florence

Softball- Slow Pitch: Susan Frazier, W.P. Daniel

Tennis:  Marvin Pearson, Eupora

Track- Girls:  Eric Johnson, Raymond

Track- Boys:  Prince Jones, Gulfport


MAC Coaches of the Year for 1995-1996

Athletic Director:  Wayne Carson, Grenada

Baseball:  Stacy Hester, New Hope

Basketball - Girls:  Willis Tullos, Choctaw Central

Basketball- Boys: Archie Carlyle, Yazoo City           

Cross Country- Girls:  Woody Barnett, Pearl

Cross Country- Boys:  Doug Blakeney, Ocean Springs

Football:  Bobby Hall, Amory

Golf:  Allen Lunceford, Clinton

Powerlifting:  John McCrory, Grenada

Soccer- Girls:  Kevin Manton, Vicksburg

Soccer- Boys:  Tim Burns, St. Stanislaus

Softball- Slow Pitch: Rick Roberson, Clarkdale

Tennis:  Mary MacDonald, St. Joseph

Track- Girls:  Vicky Hood, Meridian

Track- Boys:  Willie Washington, Broad Street

Volleyball:  Rhonda McKinney, Horn Lake


MAC Coaches of the Year for 1994-1995

Athletic Director:  James Sloan, Tupelo

Baseball:  Larry Watkins, Petal

Basketball - Girls:  Lucy Seaberry, East Side

Basketball- Boys: Gerone Kirkland, Rosa Fort                

Cross Country- Girls:  Britt Dickens, Oxford

Cross Country- Boys:  Michael Bain, Oxford

Football:  Churck Friend, Starkville

Golf:  Lee Stratton, Tupelo

Soccer- Boys:  Ron Baer, Brandon

Softball- Slow Pitch: Jayson Chisolm, Meridian

Tennis:  Don Christian, Shannon

Track- Girls:  William Reeves, Starkville

Track- Boys:  Johnny Barfield, Carthage


MAC Coaches of the Year for 1993-1994

Athletic Director:  Phil Oakley, Senatobia

Baseball:  Rex Berryman, Mooreville

Basketball - Girls:  Norris Ashley, Ingomar

Basketball- Boys: Isaiah Peterson, Broad Street             

Cross Country- Girls:  Doug Blakeney, Ocean Springs

Cross Country- Boys:  Britt Dickens, Oxford

Football:  Willis Wright, South Panola

Golf:  Steve Harber, Union

Soccer- Boys:  Hugh Christian, Clinton

Softball- Slow Pitch: Roger Duke, Hatley

Tennis:  Tony Dodgen, St. Aloysius

Track- Girls:  Leon Magee, Tylertown

Track- Boys:  Charlie Floyd, Amite County


MAC Coaches of the Year for 1992-1993

Athletic Director:  Charles Hardy, Laurel

Baseball:  Harry Breland, Oak Grove

Basketball - Girls:  Mary Irving, Natchez

Basketball- Boys: Bobby Richardson, Philadelphia             

Cross Country- Girls: Sekufele Lewanika, Piney Woods

Cross Country- Boys:  John Neal, Piney Woods

Football: Greg Wall, South Pike

Golf:  Carols Smith, Pontotoc

Soccer- Boys:  Hugh Christian, Clinton

Softball- Slow Pitch: Terri Bailey, East Central

Tennis:  Rhett Mitchell, Forest

Track- Girls:  Bobby Purvis, Biggersville

Track- Boys:  Michael Fields, Utica


MAC Coaches of the Year for 1991-1992

Athletic Director:  Mac Barnes, Meridian

Baseball:  Ted Milton, McComb

Basketball - Girls:  Harold Liggans, Port Gibson

Basketball- Boys: Bobby Lee, Lawrence County              

Cross Country- Girls:  Andrew Jackson, Leland

Cross Country- Boys:  James Gant, Vaiden

Football:  Lum Wright, Port Gibson

Golf:  Bob Cuccaro, Long Beach

Soccer- Boys:  Tom Wright, Forest Hill

Softball- Slow Pitch: Jack Hughes, Ocean Springs

Tennis:  Britt Dickens, Oxford

Track- Girls:  Sekufele Lewanika, Piney Woods

Track- Boys:  Chris Coleman, Tupelo


MAC Coaches of the Year for 1990-1991

Athletic Director:  Buddy Singleton, Harrison County

Baseball:  Danny Carlisle, Starkville

Basketball - Girls:  Glenn Schmidt, Starkville

Basketball- Boys: Bobby Lee, Lawrence County                 

Cross Country- Girls:  Doug Blakeney, Ocean Springs

Cross Country- Boys:  Woody Barnett, Pearl

Football:  Terry Allen, Water Valley

Golf:  Warner Bradford, W.P. Daniel

Soccer- Boys:  Eddie Holmes, Long Beach

Softball- Slow Pitch: Cary Shepherd, New Hope

Tennis:  Louis Nash, St. Joseph

Track- Girls:  Tex Red, Pearl

Track- Boys:  A.C. Thomas, T.L Weston