2020-2021 MAC COMMITTEES

President Danielle Haney is an Ex-Officio Member of All Committees
* Denotes Ex-Officio Members
ARCHERY
Waldo Cleland AIMS Director * Chairman
Trey Humphries Blue Mountain  *
John McDonald Lawrence County *
Jeffrey Walker Simpson Central *
ATHLETIC DIRECTORS
Shane Sanderson New Albany Chairman
Chad Williams Amory *
Alphaka Moore Natchez  
Larry Gann Potts Camp  
Trey Bailey St. Patrick *
BASEBALL
Justin Reed Tupelo * Chairman
Eddie Lofton Biloxi *
Chris Basil East Union  
Jamie McMahon  Gulfport  
Brian Goodman Houston *
Wade Weathers Stringer  
BASKETBALL
Laura Lee Holman North Pike *Chairman
Katie Bates Pine Grove *
Daren Coffey Calhoun City *
Bernard Berryhill Cleveland Central  
Rickey O'Quinn Franklin County  
Brooke Glass Gulfport *
Owen Miller Gulfport *
Ernie Watson Hattiesburg *
William Bentley Horn Lake  
Tony Woody Jefferson Davis Co.  
Jonas James Lanier *
Sherri Cooley Laurel  
Ronald Norman Meridian *
Drew Tyler Oxford *
Holly Moncrief Puckett  
Roderick Davidson Ridgeland  
Andy Smithie Salem  
Jemmye Ann Helms South Panola *
Gina Skelton Wayne County  
Anthony Carlyle Yazoo City  
Herman Sanders    
BOWLING
Joey Blount Neshoba Central * Chairman
Wade McLemore Cleveland Central *
Michael Lee Kossuth *
Kelle Sumrall Lafayette *
CHEER & DANCE
Amy Talley St. Martin *
Susan Treloar Brandon *
FOOTBALL
Toby Collums Northwest Rankin *Chairman
Tucker Peavey Brookhaven *
Henry Johnson Clarksdale *
Clinton Gatewood Greenwood  
Tony Vance Hattiesburg *
James Courtney Nanih Waiya  
Anthony Dillon North Forrest  
Randal Montgomery North Panola  
Sam Williams Ridgeland  
Ryan Summers Saltillo  
Derrick Hooker South Delta  
Todd Breland South Jones *
Chris Jones Starkville  
Richard Russo Tishomingo County  
Brad Embry Water Valley  
Junior Graham Winona Academy *
Joey Tompkins Winona  
Kenny Robinson   *
GOLF
Allen Lunceford   Chairman
POWERLIFTING
Perry Liles Ripley * Chairman
Jeff Hollingsworth Charleston *
Scott Duley East Union *
Stanley Spell Jim Hill *
Erik Stensaas Madison Central *
Tyrone Varnado South Pike *
SOCCER
Craig Winship West Jones *Chairman
Nathan Clayton Amory *
Randy West Brandon *
Tyler Wade Clinton *
Cooper Kimbrell Gautier *
Melinda Scruggs Lafayette *
Harl Roehm Lewisburg *
Matt Reid Northeast Jones *
SOFTBALL
Brittany Rogers West Harrison *Chairman
Jimmy Parker Harrison Central *
Jake Loper Lake *
Justin Chaney Newton County  
Mike Chambless Pelahatchie *
Shane Staten Southaven *
Ryan Hodge South Jones *
Ashleigh Hicks South Panola *
Jamie Powell Wayne County *
Andy Richey   *
SWIMMING
Pamela Passarelli Ocean Springs *Chairman
Eddie Ware Clinton *
Angela Hobart Starkville *
TENNIS
Scott Huskey Brandon Chairman
Debbie Swindoll Lafayette *
Chad Bond Newton County *
Louis Nash Oxford *
Randy Mitchell Resurrection Catholic *
Freddie Wegner Stone  *
TRACK & CROSS COUNTRY
Chris Barnett Pearl * Chairman 
J.J. Downs Center Hill *
Chris McRae Winona *
VOLLEYBALL
Allison Burchyett   * Co-Chairman
Mike Meyers   *Co-Chairman
Kelsa Walker Brandon *
Margaret Falatko DeSoto Central *
David Irwin Gulfport *
Amy Hederosky Lewisburg *
Ashley Martin Oxford *
Annie McGregor Pontotoc *